Raport z odbytego stażu zagranicznego w dniach 02.07.2017-28.07.2017

Grupa 26 praktykantów z Technikum Budowlanego nr 5 uczestniczyła w stażu zagranicznym w Lipsku (Niemcy) realizowanym w ramach projektu Unii Europejskiej, pt. " Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry szkolenia zawodowego" realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus + sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Uczniowie podnieśli praktyczne umiejętności w zakresie budownictwa oraz w zakresie architektury krajobrazu. Oprócz tego zapoznali się z przepisami bhp i technologiami stosowanymi w Niemczech w budownictwie i przy kształtowaniu architektury krajobrazu. Doskonalili język niemiecki, głównie język branżowy oraz zapoznali się z organizacją pracy, warunkami życia i kulturą w Saksonii.

Praktyki odbywały się w firmie Forssbohm&Sohne (branża budowlana) i firma "Baumpflege Wenzel" (architektura krajobrazu).

 

 

Praktykanci byli zakwaterowani w hotelu o standardzie 3-gwiazdkowym w trzyosobowych apartamentach z balkonem, łazienką i w pełni wyposażoną kuchnią oraz bezpłatnym dostępem do internetu,

Praktykanci otrzymali również bilety miesięczne, aby mogli swobodnie dojeżdżać do swoich miejsc pracy oraz poruszać się po mieście Lipsk.

W weekendy praktykanci uczestniczyli w bogatej ofercie zajęć kulturalnych oferowanych przez Dom Europejski. Praktykanci zwiedzali muzea i zabytki Lipska, przepłynęli kanałami Lipska, wzięli udział w grze miejskiej, odwiedzili Termy Saksońskie, Pomnik Bitwy Narodów (największy pomnik w Europie), zoo, Muzeum Historii Nowoczesnej Niemiec, spędzili miło wakacyjny czas nad lipskimi jeziorami i udali się na koncerty muzyki poważnej.

Najlepszym świadectwem zadowolenia z odbytych praktyk są opinie uczniów pochodzące z ankiety na temat wyjazdu. Oto niektóre z nich:


1) Jakie wnioski z praktyki wyciągnę dla siebie osobiście, co dała mi praktyka? 
- Nie trzeba się bać! Nauczyłem się gotować i oszczędzać pieniądze! - Praktyka to ciekawe doświadczenie, które można wykorzystać w Polsce. - Praktyki integrują. - Po przyjeździe do Polski na pewno będę oszczędzał pieniądze! - Należy solidnie wykonywać zadaną pracę, a w miarę możliwości robić więcej. W takiej sytuacji człowiek jest inaczej postrzegany i chwalony. Nauczyłam się punktualności. - Warto ciężko pracować i szanować każdą pracę. - Jeśli chodzi o pracę, to umiem i rozumiem więcej niż myślałem. Niemiecki nie jest taki trudny. - Nauczyłem się więcej słów po niemiecku i nauczyłem się lepiej komunikować w języku niemieckim. - Warto być punktualnym w pracy! 
2) Co mnie mile zaskoczyło, co mi się podobało? 
- Mile mnie zaskoczyły warunki pracy, podejście do nas osób tam pracujących i ciekawy plan zwiedzania różnych miejsc. - Sympatyczna atmosfera w pracy, bardzo ciekawy program kulturalny. - Życzliwość opiekunów. - Miłe nastawienie ludzi do innych, czyste ulice, segregowanie śmieci i cisza! - W czasie praktyki uściśliły się więzi między znajomymi! - Punktualność komunikacji miejskiej i dobra czekolada mnie mile zaskoczyły. - Podobały mi się wspólne wyjścia, jak np. do ZOO - Niemcy są uczciwi. 

Zachęcamy bardzo serdecznie uczniów klas II i III do składania kwestionariuszy i formularzy rekrutacji dostępnych na stronie w celu rozpoczęcia procedury kwalifikacji na wyjazd do Lipska, który planowany jest na miesiące kwiecień/maj 2018.

Serdecznie zapraszamy do wzbogacenia swoich życiowych doświadczeń, nauki zawodu za granicą, poszerzenia swoich horyzontów, budowania relacji z rówieśnikami oraz rozwijania kompetencji językowych.