W dniach od15.09.2022 do 21.09.2022, uczniowie Technikum Budowlanego nr.5 wyjechali na konkurs umiejętności zawodowych do Budapesztu. W konkursie wzięło udział 5 zawodników z Polski i 2 zawodników z Węgier.

Uczniowie otrzymali projekt ogrodu pokazowego, który wykonali w ciągu 3 dni.

Projekt uwzględniał: wykonanie rabaty wzniesionej, ułożenie kostki brukowej, zrobienie ławki, posadzenie roślin ozdobnych: krzewów, bylin i drzewa.

Każda drużyna musiała wykonać to samo.

Pierwsza drużyna składała się z Anny Białek z klasy 4kg oraz z Mateusza Walewicza z klasy 4kt.

Druga drużyna składała się z Kingi Osińskiej z klasy 4 kg, Róży Olszewskiej z klasy 4 wr oraz Artura Tsybrana z klasy 3 kt.

Trzecia drużyna składała się z Węgrów Leve(Leszka) i Görgö (Grzegorza).

Przebieg konkursu nadzorowały: trenerka branżowa z Polski- Marta Gerung oraz ekspert World skills -Zita Gódorné Hazenauer.

Zawodnicy podczas wykonywania ogrodu pokazowego korzystali z profesjonalnego sprzętu pomiarowego, a także narzędzi i maszyn firmy „Stabila” i „Festool”.

Wyniki konkursy wyglądają następująco:

Pierwsze miejsce, z wynikiem 80%- Węgrzy.

Drugie miejsce, z wynikiem 70%- drużyna druga z Polski.

Trzecie miejsce, z wynikiem 60%- drużyna pierwsza z Polski.

Po konkursie wybrano trzech kandydatów na Narodowy Skills Poland w Gdańsku 2022, są to: Artur Tsybran, Róża Olszewska oraz Mateusz Walewicz w roli rezerwowego.

Jesteśmy pewni, że jako reprezentanci naszej szkoły osiągną sukces i wygrają.

Będzie to sukces nie tylko dla tych uczniów, ale i dla całego Technikum.

W czasie wolnym, uczniowie zwiedzali Budapeszt, poznawali kulturę oraz architekturę kraju.