Uczniowie TB nr 5im. prof. Stefana Bryły  o specjalności technik  systemów i urządzeń energetyki odnawialnej oraz technik budownictwa w terminie 17 – 28 kwietnia 2023 roku odbyli praktyki w Budaors.

Zajęcia obejmowały czynności praktyczne: trasowanie, energooszczędne pozyskiwanie wody, śmieci, energii oraz przygotowanie podłoża do degradacji śmieci, wiązanie zbrojenia, zalewanie betonem, zbrojenie ściany, plantowanie, układanie pustaków szalunkowych, osadzanie słupów, przygotowanie do montażu ogrodzenia.

Prace poprzedzone były wykładami opiekunów praktyk i kończyły się quizami obejmującymi zakres podjętych działań.

Opiekunowie praktyk wykazali się wielkim zaangażowaniem w szkolenie i opiekę nad uczniami. Wykonanie konkretnych czynności zawodowych przyczyniło się do podniesienia umiejętności praktycznych (Professional skills).

Wyjazd wzbogaciły zajęcia kulturalne – wycieczki, spacery, gra miejska w Budapeszcie, poznawanie zabytków, historii i tradycji Węgrów, relaks na basenie z wodami termalnymi, na kręgielni oraz rejs statkiem po Dunaju.

Młodzież rozwijała swoje kompetencje zawodowe, kulturalne i komunikacyjne, poznawała Budapeszt – urbanistykę i architekturę, komunikacyjne rozwiązania lądowe i wodne, ważne dla historii Węgrów miejsca, związki z Polską, a także tradycyjne węgierskie potrawy.

Wyjazd przyczynił się do wzbogacenia wiedzy i umiejętności młodych ludzi.