sprzatanie 2020W czwartek,  zgodnie z tradycją naszej Szkoły, grupa uczniów Technikum Budowlanego nr 5 i 4 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: chemii, biologii i roślin ozdobnych wspólnie uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata zorganizowanej  pod hasłem ,,Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy''.

Tego wszyscy chętni  zebrali się najpierw o godzinie 10:00 na szkolnym korytarzu, gdzie  miała miejsce krótka pogadanka na temat odpadów zwanych potocznie śmieciami.

Czy wiecie jak długo rozkłada się: szkło, papier, puszki metalowe,  niedopałki papierosów, guma do żucia i plastik?

- na te pytania odpowiedzieliśmy wspólnymi siłami

Dlaczego warto segregować śmieci?

- aby wybrać najlepszą metodę utylizacji

Jakie są metody utylizacji odpadów?

- ustaliśmy, że najlepszą jest recykling a najgorszą składowanie na przestarzałych wysypiskach

Była też instrukcja bezpiecznej pracy.

Uczniowie pracowali w rękawicach roboczych przy użyciu odpowiednich sprzętów.

Jak działaliśmy?  Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły: segregujące odpady: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, zbierające suche liście i gałęzie, zmiatające, grabiące, zbierające niedopałki papierosów  (szkoła i boiska są udostępniane różnym grupom i stąd różnorodność śmieci ). Byli też koordynatorzy, którzy kontrolowali i rozliczali z  przydzielonych zadań oraz  fotograf- ochotnik. Uczniowie sami decydowali do jakiego zespołu chcą należeć.

Wyznaczone tereny akcji: liczne boiska szkolne, otoczenie szkoły, teren przed Szkołą na ul. Księcia Janusza, trawniki.

Atmosfera była przyjazna i wesoła:)

Na koniec nauczyciele ocenili wysiłki uczniów, były liczne pochwały.

Akcja przebiegła bardzo sprawnie a efekty pracy były bardzo dobre.

Czy warto brać udział w takiej Akcji?

Odpowiedź jest bardzo prosta, oczywiście że tak, biorąc tak czynny udział pomagamy środowisku i uczymy się wspólnie wykonywać proste czynności, które znaczą tak wiele.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim za zaangażowanie i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.