Grupa 21 uczniów dotarła do Lipska 5 maja 2018 ok. godz. 14. Odbyło się

zakwaterowanie i rozpakowanie rzeczy. Uczniowie zaznajomili się z okolicą i miejscem zamieszkania. Dostali bilety oraz wszelkie regulaminy, następnie wraz z opiekunami udali się na miejsca praktyk.

Od 6.05.2018 uczniowie uczęszczali na praktykę. Pracowali 8 godzin dziennie i realizowali program językowo-kulturalny.

Czwartek 10.05 był świętem w Lipsku, dniem wolnym od pracy, dlatego uczniowie odpracowywali ten dzień w sobotę 12.05.

W niedzielę praktykanci odbyli kurs językowy, zwiedzili centrum miasta, obejrzeli panoramę z 32-piętra i udali się na wypoczynek nad jeziorem Kulkwitzer See. W drugim tygodniu praktyk uczniowie odwiedzili Muzeum Stasi oraz Centrum Sztuki Współczesnej, brali udział w konkursie wiedzy o Lipsku oraz w konkursie fotograficznym z okazji festiwalu muzyki gotyckiej. W weekend poszli do zoo lipskiego i zwiedzili targi lipskie. Chętni uczniowie mieli okazję uczestniczyć w mszy ewangelickiej połączonej z koncertem organowym. Wszyscy stażyści z zainteresowaniem słuchali lekcji muzealnej

o sztuce w NRD w Muzeum Zjednoczonych Niemiec.

W trzecim tygodniu uczniowie nie pracowali w poniedziałek 21.05 ze względu na święto kościelne - Zielone Świątki, dzień praktyk został przeniesiony na sobotę 26.05.2018. W dniu wolnym od pracy młodzież i opiekunowie odbyli rejs kanałami Białej Elstery. Następnie udali się na jezioro Kulkwizer See na rekreację. W tym tygodniu odbył się również II etap konkursu wiedzy o Lipsku, uczniowie zaprojektowali plakaty dotyczące słownictwa niemieckiego i przygotowali wiersze dla swoich mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki. W piątek wieczorem (25.05) w dzielnicy Plagwitz odbyła się projekcja filmu

"Komunia" polskiej reżyserki, w której cała grupa brała udział.

W ostatni weekend przed wyjazdem uczniowie intensywnie spędzili czas. Po pracy w sobotę (26.05) zwiedzili Pomnik Bitwy Narodów oraz rozegrali mecz piłki nożnej. W niedzielę (27.05) udali się do Muzeum Historii Naturalnej. Następnie zobaczyli pomnik Holocaustu i brali udział w grze miejskiej zorganizowanej przez mieszkającego w Lipsku harcmistrza polskiego pochodzenia.

W ostatnim tygodniu uczniowie zorganizowali spotkanie pożegnalne przy grillu. Rozegrali ostatnie mecze, wypełniali ostatnie ankiety oraz udali się do Europa Haus na zakończenie praktyk. Nasz wyjazd zakończył się ok godz. 16:30 w piątek 1.06, kiedy autokar podjechał pod szkołę. Już tęsknimy za Lipskiem...chcemy wracać!

 

Accesibility button