bannn power

SŁUCHACZE CKZiU nr l w "WOLSKICH PODCHODACH NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH"

20180412 150708 001Po sukcesie w grze miejskiej "Śladami Władysława Grabskiego" zespół słuchaczy V semestru CXXVIII Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych (Stanisław Bobiński, Sebastian Gortat, Krzysztof Kania, Radosław Kreps) został zgłoszony do kolejnego projektu ZSSiL nr 2, którego realizacja przewiduje zajęcia warsztatowe, m.in. spotkania ze Świadkami Historii i wycieczki do muzeów warszawskich.

12 kwietnia br. odbyło się w siedzibie ZSSiL nr 2 bardzo ciekawe spotkanie zespołów uczestniczących w warsztatach z Panią Wandą Traczyk -Stawską, która starała się przekazać młodzieży garść swoich wspomnień z lat niemieckiej okupacji, dramatycznych dni Powstania Warszawskiego oraz wytężonej, wieloletniej pracy na rzecz Cmentarza Powstańców Warszawy.

Pani Wanda zaczęła działać w konspiracji od roku 1942. Miała wtedy 15 lat. W Powstaniu 1944 r. była strzelcem i łączniczką oddziału dyspozycyjnego Antoniego Chruściela ps."Monter". Brała udział w walkach na terenie Śródmieścia Północnego i Powiśla. Ranna w pierwszych dniach września, przeszła przez kilka niemieckich Stalagów.

Po powrocie do kraju ukończyła studia, zaczęła pracować, poświęciła cały swój wolny czas dla sprawy odnalezienia i upamiętnienia tych, którzy ponieśli śmierć w Powstaniu 1944 r. Dziś bardzo silnie podkreśla, że mianem bohaterów Warszawy nazwać trzeba przede wszystkim ludność cywilną miasta, która pomagała tak, jak mogła a jej postawa i zaangażowanie zawsze dodawały żołnierzom otuchy.

Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Jeszcze po jego oficjalnym zakończeniu młodzież prosiła o autografy w zaprezentowanej przez Panią Wandę publikacji pt. "Historia zapomnianego cmentarza", robiła wspólne, pamiątkowe zdjęcia, zadawała pytania. Spotkanie pozostanie na długo            w pamięci uczestników i zapewne wielu z nich spełni życzenie Pani Wandy, zapalając znicz na płycie upamiętniającej Jej Towarzyszy Broni na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Dziękujemy Pani Wandzie Traczyk - Stawskiej za bezcenne spotkanie oraz ZSSiL nr 2 za umożliwienie nam uczestniczenia w nim.